Bir Menü Ekleyin

Sağlıklı İnsanlarda Oluşan Sıkıntılar Nelerdir?

2 dk okuma süresi

Sağlıklı İnsanlarda Oluşan Sıkıntılar Nelerdir? Sağlık; holistik olarak bireylerin soyut ve somut açıdan iyi olarak tanımlanmasıdır. Sağlık kavramı laboratuvar testleri ve kişisel iddia olarak iki kısımda incelenmektedir. Laboratuvar testleri ile kişisel iddialar örtüşmeyebilmektedir. Kişi sağlıklı olduğunu iddia ederken klinik açıdan hasta; kişi hasta olduğunu iddia ederken de klinik açıdan sağlıklı olabilmektedir.

Sağlıklı İnsanlarda Oluşan Sıkıntılar Nelerdir?

Sağlıklı İnsan Fiziksel ve metafiziksel açıdan sağlık unsurlarının kişide bütüncül olarak bulunmasıdır. Toplumsal olarak yeterli boyda, yeterli kiloda ve yeterli dış görünüşte kişi sağlıklı olarak adlandırılmaktadır. Sağlıklı insanlar sağlık konusunda hassas olabilmektedir. Sıradan insanlar sağlıkla ilgili yaşadıkları problemlerde daha duyarsız olabilmektedir. Sağlıklı insanlar sağlık konusunda obsesyonlara sahip olabilmektedir. Sağlıksız olarak nitelendirilen insanlar sağlıkla ilgili problemlerde klinik destek talep etmeyebilmektedir. Bu durum ülkemizdeki sağlık hizmetleri almadaki sorunlarla karşı karşıya kalmayı önlemektedir. Sağlıklı insanların sağlık konusundaki hassasiyeti ciddi boyutlarda ise sosyal ilişkilere zarar vermektedir. Sosyal açıdan izole olmuş birey ailevi sorunlarla karşılaşabilmektedir. Bozulmuş aile ilişkileri kişiyi farklı zamanlarda zor durumda bırakabilir. Sağlık konusunda hassas bireyler normal olguları hastalık etmeni algılayabilir ve hizmet vericilere zaman kaybı yaşatabilmektedir.

Sağlıklı İnsanlarda Oluşan Problemler Ve Sıkıntılar

Hassaslık ileri boyutlara vardığında birey toplumdan soyutlanmaktadır. Psikiyatrik açıdan kişi çeşitli psikolojik sorunlara sürüklenmektedir. Erken evrede tespit edilip destek sağlanmalıdır. Sağlıklı insanlar toplum tarafından tercih edilmektedir. Ailedeki sağlıklı bireyler ailedeki sağlık ihtiyacı duyan bireylerin yükünü de üstlenmektedir. Bu bakımdan sağlıklı bireyler ailesel yükü de üstlenmektedir. Çalışma süresi ve yükü arttığından dolayı zamanla sağlık sorunlarıyla karşılaşabilmektedir. Ailesel beklentiyi karşılamak için aile bireyi ekstra güç harcayıp yıpranmaktadır. Zamanla çalışma yükü kişiyi psikolojik sorunlara sürükleyebilmektedir. Sağlıklı insan toplumsal açıdan beklenti düzeyi yüksektir. Bu beklenti kişideki psikolojik yük ve sıkıntı seviyesini artırabilmektedir.

Kendini gerçekleştirme eylemi normal düzeyin üstünde olduğu için kişiler beklentiyi karşılayamadıklarında toplumdan dışlanmış olarak hissedebilmektedir. Sağlıklı İnsanlarda Oluşan Sıkıntılar Nelerdir? Sağlık seviyesi düşük insanların başarısı sağlıklı insana ekstra bir kayıp duygusu yaşatabilmektedir. Ailevi olarak gelecekte iyi bir meslek kazanımı beklentisi bireyi potansiyelinin üstüne çıkmaya zorlayabilir. Fakat; başarı düzeyi sağlanamazsa kişiler bu kaybı çok farklı boyutlarda yaşayabilirler. Sağlıklı ve sağlıksız insanlar eşit algılanıp toplumsal ve ailesel bakış dengesi yakalanmalıdır.

Yapılan Yorumlar
Bu yazı için henüz yorum yapılmamış! İlk yorumu sen yapabilirsin.
Bir Yorum Yapın
x