Bir Menü Ekleyin

Gecekondu Nedir?

2 dk okuma süresi

Gecekondu Nedir? Gecekondu, gerekli izinleri almaksızın şehir planlama ölçütlerinin dışında yapılan dağınık, derme çatma yapıları karşılayan kelimedir. Gecekondular, özel ya da devlet hazinesine bağlı arazilerde kaçak yapılanma ile kurulan, genellikle tek katlı ve bahçeli olup düzensiz bir yerleşme gösteren yapılar olmak ile beraber düşük standartlara sahiptir. Gecekondular, yetkili mercilerin izni olmadan kısa sürede inşa edildiği ve yerleşim alanı haline getirildiği için Türkçede gece ve kondu kelimelerinin birleşimi ile kalıplaşarak bu günkü halini almıştır.

Gecekondu Nedir?

Gecekondu Sorunu Büyük oranda, mega kentlerin ya da sanayinin etkisi ile hızlı bir büyüme sürecine giren kentlerin çevresinde oluşan bu kaçak yapılanma, yaşamsal olarak da düşük standartlara sahiptir. Gecekondular, dışında kaldığı kentlerin imkanlarından yararlanamamakta ve asgari bir yaşam sürdürmektedirler. Gecekondu Nedir? Gecekondulaşma oranının yüksek olduğu kentlerin başında İstanbul, Ankara ve İzmir gelmektedir. Bunun sebebinin kırsal alandan gelişmiş sanayi bölgelerine işçi göçünün yaşanması en temel sebep olarak gösterilebilir. Eğitim, sağlık gibi temel ihtiyaçlar konusunda kısıtlı imkanları olan gecekonduların, kazançlarının aylık ihtiyaçlarını karşılayabilecek bir düzeyde olması sosyal açıdan bir gelişim göstermelerine engel olmaktadır.

Gecekondulaşmanın Getirileri

Çarpık kentleşmenin yerleşimi sağladığı bir gerçek olsa da hayat standartlarının düşük olması ve evlerin rast gele düzensiz bir şekilde yerleştirilmesinden kaynaklanan şehrin altyapı sorunları ile karşı karşıya kalması kaçınılmaz bir gerçektir. Türkiye’de özellikle İstanbul ve başkent olmak üzere sanayinin ve işçi alımının yoğun olduğu bu gelişmiş şehirlerde gecekondu problemi sebebi ile altyapı problemleri yaşayan illerdendir.

Düzensiz yerleşkelerin okul, hastane, emlak ofisleri ve güvenlik için gerekli olan kurum kuruluş ve yapıların eksikliğine sebep olmakta. Bu sebeplerden gecekondulaşmanın arttığı bölgelerin sosyal ve ekonomik yapıları göz önünde bulundurulduğunda normal bir büyük şehrin standartlarının çok altında kalabildiği görülmektedir. Bu tarz çarpık kentleşmelerin düzeltilmesi bölgenin yaşam standartlarının artacağı anlamına gelmektedir.

Yapılan Yorumlar
Bu yazı için henüz yorum yapılmamış! İlk yorumu sen yapabilirsin.
Bir Yorum Yapın
x