Bir Menü Ekleyin

Cumhuriyet Kadınları

2 dk okuma süresi

Cumhuriyet Kadınları Cumhuriyet kadınları yoktan var olan bir devletin kurulması için her yerde ve her koşulda devletleri için elinden geleni yapan ve bu uğurda inanılmaz zaferlere ve başarılara imza atan kadınlardır. Belki de başka hiçbir milletin insanlarından çıkmaz böylesi kahraman kadınlar. Cumhuriyet dönemin de kimisi gönüllü hemşire olarak cepheye kimisi gönüllü öğretmen olarak okula gitmiş kimisi ise bir devlet sahibi olabilmek için evladını feda etmiştir bu ülkeye. Günümüz gençlerinin en çok örnek alması ve tanıması gereken kadınlardır onlar. Cumhuriyet kadınlarının ne yaptıkları fedakarlıkları ne başarıları ne de bu kadınların kimler oldukları saymakla bitmez. Yine de size bu Cumhuriyet Kadınlarından birkaçını tanıtmaktan şeref duyarız.

Cumhuriyet Kadınları

  1. Afet İnan

Türkiye’nin ilk tarih ve sosyoloji profesörlerindendir. Mustafa Kemal Atatürk’ün manevi kızıdır. Cumhuriyet Kadınları Türk Tarih Kurumu’nun kuruluşunda yer alarak uzun bir süre başkanlığını yürütmüştür. Aynı şekilde Türk Tarih Enstitüsü’nün başkanlığını da yapmıştır. Türk tarihi ve Mustafa Kemal hakkında birçok eserler verdi. 1985 yılında vefat etti.

  1. Remziye Hisar

Cumhuriyet dönemi Türkiye’sinde kimya mesleğinin ilk kadın öncülerindendir. Darülfünunda fen bilimleri eğitimi almıştır. Ayrıca ülkemizde Sorbonne Üniversitesi’nden doktora ile mezun olan ilk kadındır. Tipik bir Cumhuriyet kadını olan Remziye Hisar 1991 yılında Tübitak Hizmet Ödülünü almıştır.1992 yılında 90 yaşında hayata veda etmiştir.

  1. Halide Edip Adıvar

Onbaşı Halide olarak da bilinir. Kurtuluş Savaşı esnasında yaptığı miting ve etkili konuşmaları ile ünlü bir siyasetçi ve Türk yazarıdır. Romanlarında genellikle Cumhuriyet Dönemi, Kurtuluş Savaşı, kadın hakları ve Cumhuriyet gençliğini ele almıştır. Kurtuluş Savaşı ile ilgili yazdığı en önemli roman Ateşten Gömlek’tir. Bunun haricinde; Vurun Kahpeye, Sinekli Bakkal, Handan, Türk’ün Ateşle İmtihanı ve Mor Salkımlı ev gibi birçok eseri de vardır.

  1. Sabiha Gökçen

Dünya tarihine adını yazdıran yirmi havacıdan biri olan Sabiha Gökçen Mustafa Kemal Atatürk’ün sekiz manevi evlatlarından biridir. Dünyanın ilk kadın savaş pilotudur. Meslek hayatı boyunca neredeyse 8000 saat uçuş gerçekleştirdi ve gittiği birçok yerde Türk tarihini ve Türk kadınını tanıttı. Son uçuşunu 1996 yılında 83 yaşında yaptı.

  1. Fatma Refet Angın

Cumhuriyet dönemi öğretmenlerindendir. Kendisi her ne kadar matematik öğretmeni olmak istese de Atatürk’ün yönlendirmesiyle tarih öğretmeni oldu. Birçok okulda uzun yıllar öğretmenlik yaptı. 24 Kasım’ın Öğretmenler günü seçilmesinin hemen ardından ilk öğretmenler gününde yılın öğretmeni seçildi. Ayrıca Milli Eğitim Bakanlığı tarafından tüm devirlerin Milli Eğitim Bakanlığı danışmanı olarak onurlandırıldı. 30 Ocak 2010 tarihinde vefat etti.

Yapılan Yorumlar
Bu yazı için henüz yorum yapılmamış! İlk yorumu sen yapabilirsin.
Bir Yorum Yapın
x