Bir Menü Ekleyin

Adana Gezi Rehberi

2 dk okuma süresi

Adana Gezi Rehberi Adana’ya sadece kebap yemek için bile gidilecek olsa bile Adana’yı gezmeden dönmemelisiniz. Geçmiş dönemler de Adana’da çekilen bir dizi başladığından itibaren şehre ilgi artmıştır ve insanların Adana hakkında türlü türlü soruları oluşmaya başlamıştır. Bu konuda bütün soruları cevaplamak adına bir yazı yazdık.

Adana Gezi Rehberi

Adana Gezilecek Yerler

Birçok güzel ve görülmeye değer yerleri Adana’ya gitmişken görmeden dönmeyin.

Taş Köprü

Taş köprü Adana’da olan Seyhan Nehri’nin üzerinde bulunur. Adana Gezi Rehberi Bu köprünün Roma imparatoru olan Hadrianus tarafından yapıldığı söylenmektedir. Dolayısıyla dünyanın en eski olup da halen kullanılan bir köprüsü olarak anılıyor. Köprü ilerleyen zamanlarda Justinianius yardımı ile onarımı yapılıp daha geniş bir hale getirildiği için köprü Justinianius ismiyle de anılmaya başlanmıştır.

Adana Arkeoloji Müzesi

Bu müze Taş köprünün yanında yer aldığı için hemen bu müzeyi gezmek için ilerleyebilirsiniz. Müze 1924 yılında kurulup tarihi bir değer taşımaktadır. Sergi de bulunan eserler tarih öncesine değinmekte olup oldukça geniş bir dönemi kapsamaktadır. Müzeye giriş ücreti 5 TL olup eğer ki bir Müze kartına sahipseniz ücretsiz olarak giriş yapabilirsiniz. Pazartesi kapalı olduğu için gününüzü ona göre ayarlamanız faydanıza olacaktır.

Atatürk Evi Müzesi

Adana Arkeoloji Müzesi’nden yürüyerek 5 dakikada ulaşabileceğiniz bir konumdadır. 1981 yılında açılmış olan Atatürk Evi Müzesi Adana’daki Kurtuluş Savaşı faaliyetlerinden Mustafa Kemal Atatürk’ün hayatına kadar izleri taşıyor.

Ceyhan​​​​​​​

Ceyhan Adana’nın bir ilçesi olup adını kenarında bulunan Ceyhan Nehri’nden almıştır. Özel araç yardımı ile yaklaşık 1 saatte ulaşabilirsiniz. Özel araç temini edemeyenler otobüs ile ulaşım sağlayabilirler. İlçe nehir olduğu için tarihte önemli bir yere sahip olmuştur. Tarım ve ticaret merkezi haline gelen ilçe de 1659 yılında inşa edilen Kurt kulağı Kervan sarayı da bulunmaktadır.

Adana Nerede?

Adana şehir merkezi olan Seyhan Nehri’nin üzerinde olup Akdeniz Bölgesi’ndedir. Ayrıca Türkiye’nin en büyük 14. Şehri olmuştur. Hatay, Mersin ve Osmaniye ile komşudur.

Adana Ne Zaman Gidilmedi?

Adana’nın ilkimi göz önünde bulundurulduğunda her mevsim gidilmeye uygun olan bir ilimizdir. Yazları olabildiğince sıcak ilkbahar ve sonbahar daha az sıcaklıkları olan ilimiz kışın ise aşırı bir soğuk havası olmayıp gezmeye elverişlidir. Yine de en uygun mevsim bahar mevsimleri olacaktır.

Adana Nerede Kalınır?

Adana’da konaklama açsından herhangi bir sıkıntı yaşayacağınız bir durum söz konusu değildir. Şehir merkezine yakın veya uzak birçok otel, pansiyon gibi kalabileceğiniz yerler mevcuttur.

Adana Gece Hayatı

Adana gerek festivalleri gerekse eğlenceli gece hayatı ile ziyaretçilerine keyifli zaman geçirmektedir. Nezih ortamlı gece kulüpleri, kafeleri, barları ve meyhanelere sahiptir. Özellikle gece dışarı çıkmak isterseniz hiç vakit kaybetmeden Turgut Özal, Baraj Yolu ve Gazipaşa’ya gitmelisiniz. Her tür insanın kendine göre bulabileceği bir mekana sahip olan ilçelerde bir çok eğlence mekanı yer almaktadır.

 

 

Yapılan Yorumlar
Bu yazı için henüz yorum yapılmamış! İlk yorumu sen yapabilirsin.
Bir Yorum Yapın
x