Kapari bitkisi ve faydaları , Kaparinin Şifası, Ms Hastalığı

Published by: 15

Kapari bitkisi : Genellikle Akdeniz bölgesinde, akdeniz ikliminin olduğu yerlerde Batı karadeniz , güneydoğu illeri ve Batı anadolu’da yetişen kısa boylu enine büyüyen dikenli yeşil ve küçük yapraklı tomurcuk çiçek açan çok yıllı ve tomurcukları yiyecek , ilaç , boya ve kozmetik sanayinde kullanılan çok yönlü bir bitkidir. , , , , olarak da bilinmektedir. çok yönlü kullanıldığı için Türkiye’ye ihracat getirisi olan bir bitkidir. özellikle kuzey Avrupaya ihraç edilmektedir.

İçindekiler : 200 gr kapari tomurcuğunda ;
134 mg fosfor
24 mg selüloz
18 mg demir
4 mg lipid
48 mg protein bulunmaktadır.

 

PAÜ Fen Edebiyat Fakültesi Genel Biyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Alaattin Şen, multipl skleroz (MS) hastalığının tedavisinde kapari bitkisinden yararlanabilme yönündeki çalışmayı Yrd. Doç. Dr. Şevki Arslan ve 2 öğrencisinin 1,5 yıldır yürüttüklerini söyledi.

Proje için KOSGEB’den maddi destek aldıklarını, kapari çeşitlerini araştırdıklarını, bu bitkiyi kullanan hastalarla da temasa geçtiklerini anlatan Şen, çalışmanın ilerleyen bölümünde fareler üzerinde deney yaptıklarını dile getirdi.

”İnsanların kolay kullanabileceği, yanında taşıyabileceği hazır kahve, çay gibi içilebilen bir ürün üretmek için öncelikle dozajlama çalışması yaptık ve bugün elde ettiğimiz formül üzerinde karar kıldık” diyen Şen, şöyle devam etti: ”Bunu MS hastası farelere uyguladık. İyileşen ve tamamen iyileşmeyen hasta farelerde dünyada MS markörü olarak kabul edilen genlerin değişimlerine baktık ve gen çalışmamızı tamamladık. Bunlar özellikle MS hastalarında miyelin tabakasındaki genlerdir. Hasta ettiğimiz ve daha sonra granüler kapari çay konsantresi verdiğimiz gruptakilerin bu genlerinin değişimine baktık ve yüzde 80 oranında iyileştiklerini tespit ettik.”

Kapari MS’e çare olur mu?

Pamukkale Üniversitesi’nde yürütülen araştırmada, konsantre kapari çayı verilen multipl skleroz hastası farelerin yüzde 80 oranında iyileştirildiği bildirildi.


MS TEDAVİSİNDE UMUT VERİYOR
Prof. Dr. Şen, elde ettikleri sonucun ”çok sevindirici ve ümit verici” olduğunu anlatarak, şunları söyledi: “Çünkü MS hastalığının dünyada bilinen bir tedavisi yok. Kullanılan ilaçlar var ama daha çok hastalığın ilerlemesini durdurmak ve hastaları bir nevi rahatlatmak için. Bizim elde ettiğimiz, ekspiresyon düzeyinde kullandığımız kapari konsantre çayının tedavi amaçlı bir ürüne dönüştürülebilmesi, ümit verici sonuçları karşımıza çıkardı. MS tedavisi için çok büyük ümit vadeden bir çalışma yürüttüğümüze inanıyoruz.”

Kapari çay konsantresinden elde ettikleri verilerle, İstanbul Üniversitesi, Bezmialem Üniversitesi ve Dokuz Eylül Üniversitesi işbirliğinde proje hazırladıklarını ve TÜBİTAK’a sunduklarını dile getiren Şen, ”İkinci aşamada bu konsantre çayın iyileştirici ajanını da bulmak, insanlarda kullanılması için hazır hale getirmek istiyoruz. Şu aşamada bile MS hastalığına bir ümit ortaya koyacak ürün ürettiğimize inanıyoruz” dedi.

15 comments

 1. bekir

  kapari bitkisi emes hastaları üzerinde nasıl bir etki yaratıyor.kullanan hastaların tümünde bir ilerleme kaydedilebildi mi, nasıl temin edebiliriz

  1. MURAT MIHLADIZ

   Evet (TIBBİ TEDAVİLERİNİZİN) Yanında düzenli kullanan birçok kişide tamamen (pilakların) lezyonların kaybolup kişilerin sağlığına kavuştuğu görülmüştür.çekilen MR larla sabittir.
   Dünyada tek firmamızın ürettiğimiz ürünlerimizi dan MS Setimizden 1 veya 3 aylık olarak alabilirsiniz. sağlıklı günler dileriz.

   1. MURAT MIHLADIZ

    PAÜ.ÜNV. PRF.DR.ALAATTİN ŞEN HOCAM VE EKİBİNİN YAPTIĞI BİLİMSEL ÇALIŞMA ÜRÜNLERİMİZ İLE VE BİRLİKTE YAPTIĞIMIZ BİR ÇALIŞMADIR, İNSANLIĞA HAYIRLI OLMASINI DİLERİZ.

    1. Mehmet Tekçe

     Sayın M.Mıhladız ms hastası olan oğlum kapari tedavisi ile iyileşmesi için ne çeşit bir kapari kullanmalı, nereden ve nasıl temin edebiliriz.

 2. ramazanpalta

  ms hastalıgından tamamen iyileşen var iyileştigi tıpben raporverilik isteyenleri görüştürebilirim

 3. ali çapan

  kapari yıyerek ms den kurtulan bır ms hastası varsa allah rızası ıcın bana ulassın lutfennnn

 4. mustafa Ateş

  vede bu kapari nasıl kullanıldı.yada hanği şekilde günde kaç defa kullanılırsa faydası oluyor

 5. EBRU ÖZTÜRK

  BEN İYİLEŞTİM PLAKLARIM KAYIP OLDU 1 YIL KAPARİ YEDİM LÜTFEN KARPUZUNDAN YE LÜTFEN ULAŞA BİLDİĞİN KİŞİLERE 05062825062ULAŞ.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*