Gazetecilik nedir? Gazetecilik Nasıl bir meslek

Published by: 0

Haber ve bilgi kaynağına en hızlı ulaşan ve bu kaynaklardan edinen bilgiyi okurlara sunan kişidir. Güncel olaylar akımında okurlara tarafsız bir şekilde okuyucuya yayımlamak için çaba gösterir. Gazetecinin dürüstlük, tarafsızlık ve adil olmak gazetecilik mesleğinin ana ilkeleridir.

Gazetecilerin görevleri şunlardır; Gazeteci toplumdaki siyasi, soysal, ekonomik, kültürel vb. nitelikli konuları izleyen kişidir.Olaylar arasında değer olanları belirlenir.araştıracağı olay hakkında kimden bilgi alacağını belirler.çeşitli kaynaklardan toplanılan sözlü veya yazılı bilgileri toplar. Bu toplanan bilgilerin doğruluğunu kontrol eder. Bulunan bilgileri anlaşılır bir bir dille yazar, önemli olan noktaları vurgular. Bulduğu bu bilgilerle ilgili resimler bulup bu konuları bilgi merkezine gönderir. Gazetecinin kullanacağı malzemeler fotoğraf makinesi, telefon, bilgisayar, fax gibi malzemeler kullanılır. Bu malzemeler sayesinde haberleri ve güncel olaylara daha hızlı ulaşmak ve işini yapabilmesi için kullanır.

Gazetecilik mesleğinin getirdiği bazı unsurlar vardır bunların birkaç tanesi şunlardır; düşüncesini sözlü veya yazılı düzgün bir biçimde yorum yapması ve bunları başka kişi veya kişilere aktarmasıdır. Çevresindeki olaylara farklı bakış açısı ve çevresinde olanları dikkatli bir şekilde takip etmesidir. Okumaya ve çevresine meraklı olmalıdır. Gazeteci girişken ve yaratıcı olmalıdır. Değişik ortamlarda stres altında ve insanları seven kimse olmaları gerekir. Gazeteci merakı ve araştırmacı olmalı yüzsüz olmalıdır. Gazeteci olan her kimse iyi bir sözel yeteneğe sahip, etkili ve güzel konuşma becerisi olmalıdır. Aktif ve pratik olmak işlerini kolaylaştırır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*