Anıtkabir nerede, anıkabir ziyaret saatleri ve günleri

Published by: 1

 

Ankara Çankaya Mebusevlerinde  yer alır. Anıtkabir Ankara ilçemizde yer almaktadır. Anıtkabire giriş saatlari 9 ile 5 arasıdır. Anıtkabire sanal geziler düzenlenmektedir buralardan toplu taşıma ile gelebilirisniz. Anıtkabire geldiğinizde içeresinde anıtkabirin hayatı Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları ile ilgili bilgilere doğrudan ulşabilirsiniz.

Anıtkabir ziyaret saatleri tablo şeklinde yazılmıştır.

01 Şubat – 14 Mayıs 09:00 16:30
15 Mayıs – 31 Ekim 09:00 17:00
01 Kasım – 31 Ocak 09:00 16:00

İlgili aramalar:

anıtkabir hakkında bilgi, anıtkabir resimleri, anıtkabir bilgi, anıtkabir ziyaret saatleri, anıtkabir müzesi, anıtkabir tarihi, anıtkabir resmi, anıtkabir sanal gezi, anıtkabir nerededir, anıtkabir adresi, anıtkabir ankaranın neresinde, anıtkabir hakkında bilgi, anıtkabir ziyaret saatleri 10 kasım, anıtkabir ziyaret ücreti, anıtkabir müzesi, anıtkabir resmi,anıtkabir hakkında bilgi, anıtkabir sanal gezi, anıtkabir adresi, anıtkabir özel defteri

Anıtkabir, Türk Kurtuluş Savaşı’nın ve inkılaplarının önderi ve Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Atatürk’ün, Ankara Anıttepe’de (eski adıyla Rasattepe) bulunan anıt mezarıdır. Ayrıca dördüncü cumhurbaşkanı Cemal Gürsel de 1966 yılında devrim şehitleri bölümüne defnedilmiştir (6 Kasım 1981 tarihli Devlet Mezarlığı Kanunu 1.madde 2.fıkra gereğince, 27 Ağustos 1988’de çıkartıldı). 1973’den beri İsmet İnönü’nün kabri de Anıtkabir’dedir.

Rasattepe (Anıttepe)

Anıtkabir yapılmadan önce rasat (gözlem) istasyonu bulunması dolayısıyla Anıttepe’nin ismi Rasattepe idi. 906 rakımlı bu tepede, MÖ. 12. yüzyılda Anadolu’da devlet kuran Frig uygarlığına ait tümülüsler (mezar yapıları) bulunmaktaydı. Anıtkabir’in Rasattepe’de yapılmasına karar verildikten sonra bu tümülüslerin kaldırılması için arkeolojik kazılar yapıldı. Bu tümülüslerden çıkarılan eserler, Anadolu Medeniyetleri Müzesi’nde sergilenmektedir.

Anıtkabir projesinin belirlenmesinden sonra, ilk aşamada kamulaştırılma çalışmaları yapıldı ve 9 Ekim 1944 tarihinde yapıma başlandı. Anıtkabir’in inşası 9 yıllık bir sürede 4 aşamalı olarak 1953 yılında tamamlandı.

1 comment

  1. Cevdet Senel

    sözcü gazetesine en icten saygi ve sevgilerimi sunuyorum
    Cumhuriyet ve Atatürk ilkelerini yok etmeye calisanlar’la mücadeleye devam er veya gec su an ülkeyi idare edenler neyi hak ediyorlarsa görecekler bundan süphe etmiyorum bu zihniyet cumhuriyet ülkesini yönetmeyi hak etmiyorlar ne yazik’ki Demokrasinin aci recetesi ehil olmayana’da ülkeyi idera etme firsati veriyor sivil darbeyi yaptilar halla darbeden bahsediyorlar bu millet halla uyumaya devammi edecek umarim uyanir insallah gec olmaz Basta Sayin E.Cölasan olmak üzre saygilarimi iletiyorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*