15 TEMMUZ DARBE GİRİŞİMİ

Published by: 0

15 Temmuz Cuma gecesi saat 21:00 sularında askeri bir darbe girişimde bulunan fetullah gülen örgütü devlete sızmış olması ve asıl görevi Cumhurbaşkanı ve TBMM’yi ortadan kaldırmak olan fetö örgütünün istediği sonuç olmamıştır. İstanbul ‘da ve Ankara ‘da ki TRT binalarını basarak yurtta sulh konseyi olarak bilinen darbeci fetö üyeleri  tarafından zorla bildiri okunmuştur.. Cumhurbaşkanın duyurusu ile vatandaşları sokağa çıkarması sonucu darbe girişimi başarısız olmuştur.

TBMM ve belediye binalarına çeşitli saldırılarda bulunmuşlardır Darbe gecesi Türkiye’ deki F16 fetö örgütleri tarafından kaçırılıp bombalamışlardır. Askeri fetö örgütü İstanbul ‘da ki ve Ankara’da havalimanları ve köprüler darbeciler tarafından kapatılmış ve kesilmişti. Cumhurbaşkanının vatandaşı sokağa çıkma ilan ile büyük hareketlilik başlamıştır. Halkın darbecilere karşı durması sonucu darbe girişimi olumsuz bir şekilde son bulmuştur. İstanbul ‘da ve Ankara ‘da halkın darbecilere karşı verdiği mücadelede 250 sivil vatandaşımız hayatını kaybetmiştir. Yaralı sayısı ise 1540 civarında belirlenmiştir.

15 Temmuz Cuma gecesi fetö örgütünün yapmış olduğu darbe girişiminde halkın karşı durması ve milli idareye sahip çıkması darbeyi engellemiştir. Bu olay halkın direnişi ile türk tarihine bir ilk olarak geçmiştir. Bu bilgilere ek olarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Marmaris ’te suikast planlandı ama otelden ayrılan Cumhurbaşkanı suikasttan kurtuldu.Eğer 15 dk geç çıksaydı ölmüş olabilirdi diye söyleniyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*